Ziya Rızkı Belgeselinin Çekimleri Başlıyor

Ziya Rızkı belgeselinin çekimleri başlıyor

Gözde SÜREÇ

Milletvekilliği, belediye başkanlığı, serdarlık görevlerinde bulunmuş merhum Ziya Rızkı’nın hayatının anlatılacağı belgeselde çekim aşamasına gelindi.

Çekimlerine gelecek hafta başlanılacak belgeselin, temmuz ayında tamamlanması hedefleniyor. Sözlü tarihe dayanacak belgesel için Ziya Rızkı’yı birebir tanıyan kişilerle röportajlar yapılacak, Rızkı’nın arşivinden yararlanılacak.

Belgeselin yönetmen ve yapımcılığını Yetin Arslan üstlenirken, müziklerini de Aysun Kahraman hazırlayacak. Belgesel Limasol Türk Kooperatif Bankası sponsorluğunda çekilecek.

Ziya Rızkı Vakfı dün Golden Tulip Hotel’de düzenlediği basın toplantısıyla belgeselde gelinen aşamayı duyurdu.

Vakıf yetkililerinden Hüseyin Güven’in sunumuyla başlayan toplantıda, Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Ceyhun Birinci ve Limasol Türk Kooperatif Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler, birer konuşma yaptı.

Güven, vakıf olarak amaçlarının Ziya Rızkı’nın topluma anlatılması, unutulmasının önlenmesi ve gelecek nesillere aktarılması olduğuna değinerek, bu çerçevede Rızkı’nın hayatının belgesele dönüştürülmesine karar verilerek, adım atıldığını söyledi. Güven, belgesel çekimlerine gelecek hafta başlanacağını ve temmuz sonunda bitirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Belgesel çekimine yönelik yapılan çalışmalarda sponsorluk için Ziya Rızkı’nın Limasollu olması nedeniyle öncelikle Limasol Türk Kooperatif Bankası’na teklif götürüldüğünü anlatan Güven, bankanın hiç tereddüt etmeden teklifi kabul ettiğini söyledi.

Belgeselin yapımında Yakın Doğu Üniversitesi’nden teknik destek alınacağını, yapım ve yönetimini Yetin Arslan, müziklerinin ise Aysun Kahraman tarafından yapılacağını ifade etti.

Birinci: Rızkı, halka hizmette sınır yoktur anlayışına sahipti

Ziya Rızkı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ceyhun Birinci, Ziya Rızkı’yı anlatmanın kolay olmadığını, kendini halka adayan bir kişiliği olan Rızkı’nın, “halka hizmette sınır yoktur” anlayışına sahip bir kişi olduğunu vurguladı. Rızkı’nın hayatını belgesele çekilmesiyle ilgili gereken adımların atıldığını belirten Rızkı, çekimlerin gelecek hafta başlayacağını kaydetti.

Rızkı’nın, 1974 döneminde, savaş sonrasında on binlerce Türk’e liderlik ederek Güney’den Kuzey’e geçmelerini sağladığını bunun da iki bölgeliliğin temel taşı olduğunu anlatan Birinci, prensiplerinden taviz vermeyen, haksızlıklara karşı gelen, doğru bildiği yolda sonuna kadar yürüyen bir kişi olduğunu ifade etti.

Vakfın geçen yıl Girne Halk Kütüphanesi üzerindeki binada Ziya Rızkı’nın arşivinin yer aldığı bir salon oluşturduğunu söyleyen Birinci, arşivde ses kayıtları, fotoğraflar ve çeşitli materyaller bulunduğunu belirtti.

Birinci, arşivin zenginleşmesine katkı koymak isteyen herkesin mesai saatleri içinde Girne Halk Kütüphanesi’ne başvurabileceklerini söyledi.

Kemaler: Destek vermekten mutluluk duyuyoruz
Limasol Türk Kooperatif Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler, Ziya Rızkı’nın önemli bir şahsiyet ve siyasi bir kişilik olduğunu belirtti. Kemaler, topluma önemli katkılar koymuş bir insanın, hayatının aktarılmasına destek vermekten dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti.
Kemaler, belgesel sonucunda ortaya çok önemli ve iyi bir eser çıkacağından emin olduğunu kaydetti.