Yanan tiyatro binası yeniden yapılacak

Yanan tiyatro binası yeniden yapılacak

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı ile Limasol Türk Kooperatif Bankası arasında, bankanın sosyal paylaşım projesi kapsamında 14 yıl önce yanan Lefkoşa Devlet Tiyatroları binasının yeniden yapımı için işbirliğini öngören ön protokol imzalandı.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel ile Limasol Türk Kooperatif Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler, Limasol Bankası Lefkoşa Merkez Binası’nda, bakanlık, devlet tiyatroları ve banka yetkililerinin de hazır bulunduğu etkinlikte protokole imza koydular.

HÜSEYİN KEMALER

İmza etrkinliği öncesinde konuşan Hüseyin Kemaler, bankanın faaliyetlerinden elde ettikleri gelirin bir kısmı ile sosyal sorumluluk projeleri geliştirdiklerini, bu konuda bir ilke imza atarak Limasol Sosyal Sorumluluk Co. adıyla bir de kurumsal yapı oluşturduklarını, bu çerçevede ülke kültürüne, sanatına, sağlığına, çocukların gelişimine katkılar koymayı sürdürdüklerini bildirdi.

Kemaler, köklü bir geçmişe sahip bankanın kültür varlıklarının korunmasına da özel önem verdiğini, bu çerçevede Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığ ile yanan Lefkoşa Devlet Tiyatroları binasının yeniden yapımında ortak projeler yürütülmesini içeren protokole birlikte imza koymaktan gurur duyduklarını kaydetti.

ÜNAL ÜSTEL

Turizm çevre ve Kültür bakanı Ünal Üstel de Limasol Bankası ile yürüttükleri çalışmaların bir sonucu olarak bir ilke imza atıp sanatseverlerin 14 yıllık beklentisine son vermek için kolları sıvayacaklarını vurguladı.

Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın Kıbrıs Türk Halkına 1974 öncesinde ve sonrasında önemli katkılar sağladığını, devlet olma mücadelesinde bankanın önemli misyon yüklendiğini anlatan Üstel, bugün imza attıkları protokolle 14 yıllık hasretin sona erdirilmesinde ilk adımın atılacağının altını çizdi. Bina sıkıntısına rağmen develet tiyatrolarının çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini ve zor koşullara rağmen bugüne kadar 40 oyun sahnelendiğini anlatan Üstel, tiyatro binasının birinci etabtan başlanarak birlikte yürütülecek projelerle tamamlanacağını belirtti. Üstel konuşmasını zor koşullarda önemli görevleri yerine getiren tiyatro çalışanalarına ve Limasol Türk Koopratif Bankası yöneticilerine teşekkür ederek tamamladı.