Vamık’ın Odası isimli belgesel KKTC’de ilk kez Seyirci ile Buluştu!

Limasol Bankası yan kuruluşu Limasol Sosyal Sorumluluk Kurumu ve Ailemiz Dergisinin katkılarıyla hazırlanan; Psikiyatrist Prof. Dr. Vamık Volkan’ın hayatını konu alan “Vamık’ın Odası” adlı belgesel gösterimi ilk kez KKTC’de seyirci ile buluştu.

Limasol Bankası Kültür Salonu’nda gerçekeleşen belgesel gösterimine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, banka üst düzey yöneticileri, şube müdürleri, KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar ile seçkin davetliler katıldı.

Belgesel gösterimi öncesinde açılış konuşmasını gerçekleştiren Çocuk ve Ergen Psikiyatristi ayni zamanda Ailemiz dergisi editörü Dr. Erdem Beyoğlu, Limasol Bankası ve yan kuruluşu Limasol Sosyal Sorumluluk Kurumuna katkılarından dolayı teşekkür edip, katılımcılara iyi seyirler diledi .

Psikiyatrist Prof. Dr. Vamık Volkan “Kıbrıs’ta doğmuş ve uluslararası ilişkilerin duygusal dinamiklerine dayanarak diplomasiye yeni bir form geliştirmek için yaptığı çalışmalarla kendi hayatını anlattığı “Vamık’ın Odası” adlı belgesel gösterimini KKTC’de ilk kez seyirci ile buluşturan Limasol Bankası yan kuruluşu Limasol Sosyal Sorumluluk Kurumuna teşekkürlerini sundu. ”

Psikanalist doktorası nedeniyle özellikle politik psikoloji bakımından Film, Vamık Volkan’ın diyaloglarıyla ve kurgularla dolu bir içerik sunuyor. Film bir nevi dünyanın son 50 yılına denk gelen olayların görsel olarak da sunulduğu bir belgesel niteliği de taşıyor.

Volkan’ın, mağdur ve düşman temsilcilerini bir araya getirip, teşhis ve çatışma iyileştirilmesi için psikanalitik teknikler kullanması ve bunu büyük gruplar üzerinde nasıl kullandığı kendi anlatımı ile belgeselde izleyiciye aktarılıyor.

Etkinlikte konuşan Limasol Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler şunları söyledi: “Limasol Bankası’nın bu yıl 80. Yılını gururla kutluyoruz. Bu özel yılda dünyaca ünlü, alanında uzman Psikiyatrist Prof. Dr. Vamık Volkan’ı Bankamızda ağırlamaktan büyük onur duyduk”. Kemaler bilim dünyasına evrensel katkılar yapan Vamık Volkan’ın Kıbrıslı Türkleri gururlandırdığını vurgulayarak, Volkan’ın son olarak aldığı ve psikanaliz alanının Nobeli sayılan Mary Sigourney Ödülü’nden dolayı bir kez daha kutlarken; ‘Farkında olsak da olmasak da tarih bizi etkiler’ sözünden kesit yaparak bu etkileyici belgesel için teşekkürlerini sundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Limasol Bankası’nın ülkemizin köklü bankası olduğunu hatırlatarak, bankanın 80. yılını tekrardan kutladı. Akıncı, içimizden biri olan Prof. Dr. Vamık Volkan’ın gerek yazdığı kitaplar gerekse politik psikoloji alanındaki çalışmaları ve barış süreçlerine yaptığı katkılarla çok önemli hizmetler verdiğini belirterek; Vamık’ın Odası adlı belgeseli izlerken Kıbrıs Türkü’nün yaşadığı acıları, kayıpları ve tarihsel süreci anlatan bu belgeselden dolayı başarılarının devamını diledi.