LTKB 70’inci yaşını kutluyor.

LTKB 70’inci yaşını kutluyor.

LTKB’nin 70’inci kuruluş yıldönümü aralık sonu yapılacak yeni yıl yemeğine kadar sürecek bir dizi etkinlikle kutlanacak.

9 Haziran 1939’da kurulan ve Güney’den Kuzey’e gelerek faaliyetlerine hala devam eden tek banka olan Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın ilk kutlama etkinliğinin, Dünya Kadınlar Günü olan 8 Mart Pazar günü, Lefkoşa-Girne anayolu üzerinde fidan dikimi olacağı belirtildi.

Bankanın 70’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle dün Lefkoşa Merit Otel’de yemekli basın toplantısı düzenlenerek kutlama etkinlikleri başlatıldı. Limasol Türk Kooperatif Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Gözel Halim basın toplantısında yaptığı konuşmada, bankanın 9 Haziran 1939’da “Birinci Limasol Kooperatif İktisat Bankası Limited” ismiyle kurulduğunu, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasına kadar kasabanın tek kooperatif bankası olarak hayatını sürdürdüğünü kaydetti. Halim, bankanın 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasıyla ismini değiştirerek, “Limasol Türk Kooperatif Bankası Limitet”e dönüştüğünü hatırlatarak, “Bankamız toplumlar arası çatışmalarda olduğu gibi 21 Aralık 1963 sonu ve Mutlu Barış Harekatı’ndan sonraki esir kamplarındaki vatandaşlarımız ile üslerdeki halkımızın finans gücünü teşkil etmiştir.

Güneyden Kuzeye geçmede en büyük mali kaynaklarımızdan biri kooperatifimizdir” dedi. Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın Güney’den Kuzey’e gerçekleştirilen tarihi göçü simgelemek amacıyla Lefkoşa Atatürk Caddesi’ndeki Genel Müdürlük ve Lefkoşa Şube binasını yaptırdıklarını anlatan Halim, 1981’den itibaren başlayan girişimlerle bir kooperatif bankası olarak bir bankanın yapması gereken tüm işlemleri yapabilme hakkı kazandığını ve Bankalar Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle bankacılık ruhsatı alan öncü bankalar orasında olduğunu belirtti. Halim “Yaşadığımız tüm banka krizleri, döviz krizleri, sektörün amiral gemisini torpilleyememiştir” diyerek, geçen 70 yılda Limasol Türk Kooperatif Bankası’nı destekleyen halka teşekkür etti. Halim konuşmasına şöyle devam etti:

“Bankaya herhangi bir maaş almadan yıllarca hizmet etmiş Yönetim Kurulu mensuplarından ebediyete intikal etmiş olanları rahmet ve saygıyla anar, hayatta olanlara sağlık ve mutluluk dileriz.” Kutlama etkinlikleri : Bir dizi etkinlikle 70’inci kuruluş yıldönümünü kutlayan Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın ilk etkinlik olarak 12 bin ortak ve 18 bin müşteri, Lefkoşa-Girne anayolu üzerinde yarın fidan dikimi yapacak. Diğer kutlama etkinlikleri ise şöyle açıklandı: “70’inci yıl faaliyetlerimiz arasında ‘Kıbrıs kooperatifçiliğinin geçmişi ve geleceği ve Türk kooperatifçiliğinin yeri’ isimli konferans Nisan ayında yer alacak. Devamlı gelişen ve büyüyen kooperatifimizde ortaklarımıza daha iyi hizmet verebilmek için gelecek ay önce Alsancak Şubemizi ve bilahare Demirhan şubemizi hizmete sunacak. Mayıs ayında Bankalar Birliği’nin katılımıyla ‘Kıbrıs Türk Bankacılığı’ hakkında konferans programımız yer alacak. Bankanın kuruluş günü olan 9 Haziran 2009’da ortaklarımıza ve müşterilerimize yakışır gala gecesi düzenlenecek. Haziran ayında yaşlılara yemekli bir eğlence günü düzenlenecek. 70’inci yılda önceden kararlaştırılmış sponsorluklar yanında Neriman Cahit’in ‘Tarihsel Süreçte Kıbrıslı Türk Kadını’ kitabına da sponsor olunacak.

Ağustos ayı içinde büyük yerleşim merkezlerinde yapılacak sünnet törenleriyle 70’inci yıl anısına KKTC’de sünnetsiz çocuk bırakılmayacak. Ekim ayında fotoğraf yarışması, kısa metrajlı film, TV’ler de yayımlanacak banka belgeseli film etkinliklerimiz arasında yer alacak. Kasım ayı içinde halkımıza tiyatro gösterisi sunulacak. Aralık başında büyük belediyelerimizle Akçiçek Hastanesi, SOS Çocuk Köyü ve Cheeshir’e ziyaretler yapılacak. 12-25 Aralık tarihleri arasında öncelik yabancı müşterileri olmak üzere Christmas kokteyli düzenlenecek. 70’inci yıl kutlama programı etkinlikleri aralık sonu düzenlenecek yeni yıl yemeğiyle tamamlanacak.”