Limasol Bankası’nın Gençlerle Geleceğe Yatırım Projeleri Devam Ediyor

Limasol Bankası’nın Gençlerle Geleceğe Yatırım Projeleri  Devam Ediyor

Gençlere eğitim ve istihdam olanağı yaratacak projelere devam eden Limasol Bankası, Limasol Akademi’den sonra ‘Geleceğin Yöneticilerinin Yetiştirilmesi’ (MT) eğitim programı başlattı. Banka Genel Müdür Yardımcısı İlker Bahçecioğlu programla ilgili soruları yanıtladı.

Halktan aldığı sonsuz güvenle 73 yıldır ülke ekonomisine katkılar koymaya devam eden Limasol Bankası, gençlere eğitim ve istihdam olanağı yaratacak yeni bir projeye daha imza attı.

Limasol Bankası, kurum bünyesinde oluşturulan ve ülke finans sektöründe bir ilk olarak kabul edilen “ Geleceğin Yöneticilerinin Yetiştirilmesi (MT) Eğitim Programı”nı hayata geçirdi. Programdan sorumlu LTKB Genel Müdür Yardımcısı İlker Bahçecioğlu’nun programın içeriği ve Limasol Bankası’nın programla ilgili hedefleri konusundaki sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

 “ Geleceğin Yöneticilerinin Yetiştirilmesi (MT) Eğitim Programı hakkında kısaca bilgi verirmisiniz? Banka bu uygulamaya neden ihtiyaç duydu ?
Şirketlerde üç temel kaynak vardır. Birincisi para, ikincisi teknoloji, üçüncüsü ise İnsan Kaynağı. Paranız vardır, teknolojiyi de satın alırsınız.  Peki tüm bunları şirketinizin amaçları doğrultusunda harekete geçirecek, kullanacak, yönlendirip yönetecek  insan gücünü nasıl temin edeceksiniz? Bankamızın bu yıl ilk kez uygulmaya koyduğu MT proğramı bu sorudan hareket ederek, gerek kendi içimizdeki personelden, gerekse dıştan katılan adaylar içerisinde elemeleri geçen, daha donanımlı yönetici oluşturma programıdır. Bu tür  programlar  dünyada ve Türkiye’de yıllardır kuruluşların kendi ihtiyaçları doğrultusunda başarıyla uygulanmaktadır. Biz de banka olarak KKTC’de MT programını ilk olarak gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Bu programdan yararlanacak kişilerin saptanmasında uygulanan kriterler neler di ?
İlk etapta bankamızın belirlediği kriterlere uyan (lise veya üniversite mezunu) personel ve dışarıdan başvuru yapan üniversite mezunu adaylar dahil edildi. Programa katılabilmek için tüm başvuranlar bir ön elemeden geçirildi. Bu ön eleme yazılı sınav ve mülakat olarak iki aşamada yapıldı. Yazılı sınav  The Management Center tarafından yapıldı. Adaylar genel yetenek ve İngilizce yönünden sınandıktan sonra, sözlü mülakat ile “ duygusal test ”ten geçirildi. Duygusal test banka üst düzey yöneticilerinden oluşan üç kişilik komite tarafından yapıldı. Yazılı sınav ve mülakattan toplamda 50 ve üzeri alan kişiler birinci elemeyi geçmeye hak kazandılar.

Toplamda kaç kişi bu programdan yararlanacak?
Kurum içinden 26 kişi, kurum dışından ise 14 kişi ikinci elemeyi geçti. İkinci eleme aşamasında kurum içi katılımcılar 9 haftalık, kurum dışından katılımcılar ise 5 haftalık eğitime tabi tutulacaktırlar. Her iki grup farklı mekanda eğitim alacaklardır. Ancak her iki grubun eğitim konuları ayni olacak.

Eğitimden sonra nasıl bir süreç izlenecek ve adaylar nasıl elenecekler?
Eğitimcilerin düzenleyeceği çeşitli sınavlar sonucu bir eleme yapılacak. İkinci eleme süreci kendi içerisinde birçok yazılı sınav, ödev notu gibi aşamaları  içermekte olup tamamen hizmet aldığımız Uluslararası standartlarda eğitim ve danışmanlık veren profesyonel şirketinin sorumluluğundadır. Bankamız ikinci eleme sürecinde müdahil değildir.  İkinci eleme sürecini başarıyla tamamlayan içten ve dıştan katılan adaylar rotasyon sürecine tabii tutulacaktır. Rotasyon süreci 4 birim ve 1 şubede 3’er aylık sürelerle toplam 15 ayı kapsayacak. Dıştan katılan ve ikinci elemeyi başarıyla geçen adaylar rotasyon sürecine bankamız çalışanı olarak katılacak.

Son olarak bu eğitime katılan adaylara ileteceğiniz bir notunuz var mı?
Tüm adaylara gerçekleşecek yoğun eğitimde başarılar dilerken, emek ve çaba göstermeden istenilen noktaya ulaşılamayacağını hatırlatırım. Eminim ki bu sürece gönülden inananlar ve çalışanlar hak ettikleri sonuca ulaşacaklardır. Limasol Türk Kooperatif Bankası olarak gençlere istihdam yaratırken uyguladığımız MT programı sayesinde İnsan Kaynağımız da daha güçlü hale gelecektir.

Banka Genel Müdür Yardımcısı İlker Bahçecioğlu