Limasol Bankası’ndan Annelere Vefa Ziyareti

Lefkoşa Haber Ajansı – Lefkoşa News Agency

Limasol Bankası’ndan Annelere Vefa Ziyareti

Limasol Türk Kooperatif Bankası, koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesi çerçevesinde Anneler Günü’nde en eski kadın mudilerine vefa ziyaretleri düzenledi.
Kazandıklarını halkıyla 72 yıldır paylaşan Limasol Bankası’nda halkla ilişkiler görevlileri,  hayatta olan ilk kadın mudilerin bir bölümüne Anneler Günü öncesinde ziyaretler yaparak çiçek ve çikolata ikram ettiler.

Duygusal anların yoğunlukla yaşandığı, anıların tazelendiği ziyaretlerin ilki edebiyat öğretmeni emekli Neriman Şener’e yapıldı. Gazimagosa Maraş Bölgesi’nde tek katlı bir evde eşi emekli öğretmen Ahmet Şener’le birlikte yaşayan Neriman hocanım Limasol Bankası’nın 36 yıllık mudisi. Limasol Bankası’nın  Limasol Türk Semtinin Ankara Caddesi’nde ilk merkez şubesinde 1973 yılında hesap açtıran Neriman hocanım, öğretmenlik yaşamına Gönendere Ortaokulu’nda başladığını, Poli ve Baf Kurtuluş Lisesi sonrasında Limasol 19 Mayıs Lisesi ve Gazimagosa Canbulat Lisesi ile noktaladığını anlattı.

Kredi ile tamamladıkları evlerinde oturamadılar 
Geçmiş günlerin dile getirildiğü ziyarette,  Kıbrıs Türkünün ada toprağında tutunabilme mücadelesine Limasol Bankası gibi köklü bankaların sağladığı eşşiz katkılara vurgu yapan bir de anı anlatıldı. Neriman Şener’in anısı şöyle:
“ Limasol’da iki haneli bir ev başlatmıştık. Ev için Limasol Bankası’ndan kredi almıştık. Yıl 1973’tü. Evin bir hanesini tamamladık. İkinci hanesini de bitirmek üzereydik. Elektrik ve su bağlantıları ile koşustururken barış Harekatı oldu. Kocam esir alınınca ben ve çocuklarım Türk mahallesine kaçtık. Ve sonrası evi göremeden mübadelede Gazimagosa. Şimdi evimizde iki ayrı Rum göçmen aile oturuyor”
Ziyaretten oldukça duygulanan Neriman hocanım ve eşi Ahmet Şener bey, yıllar sonra hatırlanmış olmanın kendilerini olağanüstü mutlu ettiğini söyleyerek Banka görevlileri ve yönetimine içtenlikle teşekkür ettiler.

İkinci ziyaret durağı yine Magosa’da oturan  emekli hemşire Galibe Aslantürk’tü. Hemşire olarak 1963’te Limasol Devlet Hastanesi’ne tayini çıkan Aslantürk, 1973’de eşiyle birlikte Limasol Bankası’nda hesap açtırdığını anlattı. Galibe hanımı banka ile tanıştıran Ayhel Berberoğlu (Banka ilk Müdürlerinden Mustafa Berberoğlu’nun eşi) olmuş. Galibe Aslantürk sözlerini şöyle tamamladı: “ Limasol’da bankamızı Rumlar talan etmişti ama kayıtlar bilindiği için Banka hesaplarımızı Kuzey’e geçtiğimizde aynen devam ettirdi. Güneyden Kuzey geçtiğimizde de yine bankamızı bırakmadık. Sıkıntılarımızda bankamızı hep yanımızda bulduk. Böyle bir günde bizleri hatırlamanız bile eşime ve bana en büyük hediye oldu. Bankada herkese teşekkür ederiz”

 Karaoğlanoğlu’nun gözbebeği Sultan Abla
Limasol göçmenlerinin en yoğun yerleşim yerlerinden olan Karaoğlanoğlu’nda mahalle insanının gözbebeği Sultan Özbalıkçıoğlu Limasol Bankası’nın yaşayan en eski mudilerinden. Eski parlamenter Derviş Akter’in kayınvalidesi Sultan hanım 80’i aşan yaşına rağmen yüzünden eksik olmayan gülücükleriyle, dün yaşanmış gibi taze anılarıyla ziyaretcilerine mutlu anlar yaşattı.
“ Bugüne kadar bizi sizden başka hiçbir banka hatırlamadı, aramadı, sormadı” diye yakınan Sultan hanım, kızının o zamanlar Ankara’da okuduğunu, sıkıştıkca Banka’dan para alıp gönderdiklerini anlatırken o günleri yaşıyordu adeta. Limasol Bankası’na her gittiğinde güleryüzle karşılandığını, anaılarının tazelendiğini belirten Sultan hanım, “ hayatımın en değerli anılarından biri” olarak nitelendirdiği ziyaret için banka yönetim ve çalışanlarına yürek dolusu sevgi gönderdi.
LTKB’nin ilk kadın müşterilerine yönelik Anneler Günü öncesi vefa ziyaretlerinde son durak Cemalfer Koloşlu oldu. Mevlevi’de şirin, çiçeklerle bezenmiş bir evde oturan Cemalfer hanım, 1975 yılında hesap açtırdığı Limasol Bankası ile çalışmaktan mutlu olduğunu, Güzelyurt Şubesi’nde hemen her personeli tanıdığını söylüyor. “ Ne zaman sıkışsak banka yanımızda olur, allah kendilerinden razı olsun” diyen Cemalfer hanım konuklarına kendi yapımı keklerden ikram etmeyi de ihmal etmedi.
1974 Sonrası KKTC genelinde açtığı şubeler ile tüm KKTC halkını kucaklayan, halkına ve ülke ekonomisine katkı sağlayan Limasol Bankası tüm annelerin anneler gününü kutlar.