Kooperatifciliğin Dünü, Bugünü ve Yarını Tartışıldı

Limasol Türk Kooperatif Bankası L.T.D.’in 70.yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Kooperatifciliğin Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu seminerde konuşmacılar İsmet KOTAK ve Hasan SOLYALI oldu.Seminer, Limasol Türk Kooperatif Bankası L.T.D.- Kültür Salonu, 21 Mayıs 2009 Perşembe günü saat 19:00 da yapıldı.

Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın 70. kuruluş yıldönümleri etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen panelde kooperatifçiliğin dünü, bugünü ve yarını tartışıldı.

Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın katkılarıyla, Limasol Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Gözel Halim Başkanlığında düzenlenen “Kooperatifçiliğin Dünü, Bugünü, Yarını” paneline Eski Çalışma ve Kooperatif Bakanı İsmet Kotak ve Kooperatif Şirketler Mukayyitliği, Lefkoşa Şube Amiri Hasan Solyalı katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Limasol Bankası Genel Müdür Vekili Ahmet Gündüz Panelin Limasol Bankası’nın 70. kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirildiğini belirterek, bankanın 70. yılını bir güne değil bir yıla yaydıklarını ve bu amaçla yıl içinde birçok etkinlik gerçekleştireceklerini söyledi.

Kotak: Bizi bugüne taşıyan ve büyüten gelişmiş kooperatif hareketidir

Panelde ilk olarak söz alan İsmet Kotak konuşmasına; üniversiteden sonra ilk stajını yaptığı kurum olan Limasol Bankası’nın 70. yılını kutlayarak başladı.

Kendisinin Kuzey Kıbrıs’ın ilk ve son kooperatif bakanı olduğunu söyleyen Kotak, Kıbrıs’ta kooperatifçilik kültürünün sömürge yıllarından beri çok güçlü olduğunu, o dönemlerde ilkokullardaki ders saatlerinin bir saatinin kooperatifçilik saati olduğunu vurgulayarak, kooperatifçilik kültürünü köklü bir şekilde aldıklarını ve o kültürle yetiştiklerini söyledi.

Kooperatifçiliğin Kıbrıs Türk halkının ayakta durmasının en büyük dayanağı ve Kıbrıs’ı bugünlere taşıyan en büyük etkenlerden biri olduğunu belirten Kotak, savaş döneminde çok acılar çeken halkımıza en büyük yardımı kooperatiflerin ve bankaların yaptığını belirterek, barış gücü aracılığıyla bölgelere yiyecek, giyecek gönderen, bize mücadele gücünü aşılayan, Kızılay gibi çalışan kooperatifler olduğunu vurguladı.

Bugün yapılması gerekenin bağımsız kooperatifçiliği teşvik etmek ve kooperatiflerin kendi içinde örgütlenmesine izin veren yeni bir kooperatifçilik yasası çıkarmak ve kooperatifçilik yasalarını AB’nin bankacılık mevzuatına uyarlamak olduğunu söyleyen Kotak, kooperatifçi olmaktan gurur duyduğunu çünkü Kuzey Kıbrıs’ın ayakta durmasının en büyük dayanağının Kooperatifler olduğunu ifade etti.

Solyalı: Kooperatifçilik halkımız için önemli

İsmet Kotak’tan sonra söz alan Hasan Solyalı ise modern anlamda 1800’lü yıllarda temeli atılan kooperatifçiliğin Kıbrıs’taki ilk örgütlenmelerinin 1900 yılların başında olduğunu anlatarak, kooperatifçiliğin 60’lı yıllar ile birlikte Kıbrıs toplumunun canlı bir organizması olduğunu vurguladı.

60’lı yıllarda yaşanan çatışmalardan sonra kooperatifçiliğin etnik olarak ayrıştığını, 74 sonrası ise Kıbrıs Türk toplumunun kalkınması için ciddi bir örgütlenme modeline kavuşturulduğunu söyleyen Solyalı, kooperatifçiliğin Kıbrıs Türk Toplumu için çok önemli olduğunu belirtti.

Hasan Solyalı günümüzde AB ülkelerinde kooperatifçiliğin aktif olarak desteklendiğini, bankacılık alanında büyük öneme sahip olduğunu, Hollanda, İtalya, Almanya ve Finlandiya gibi kimi ülkelerde tarımsal üretimin büyük çoğunlunun kooperatifler aracılığıyla yapıldığını, belirterek, Avrupa’da herhangi bir kooperatife üye olan insanın 83 milyonu aştığını söyledi.

Ülkemizde ise aktif kooperatif sayısının 196 üye sayısının 65 bin olduğunu vurgulayan Solyalı, kooperatiflerin aktif büyüklüğünün ülkemizde 2,2 milyar TL’ye ulaştığını, kooperatif bankalarında mevduat toplamının da 1,600 milyon TL’ye ulaştığını belirterek, bunun da kooperatifçiliğin ülkemiz için önemini ortaya çıkarttığını ifade etti.

Kooperatif çalışanlarının diğer sektör çalışanlarına göre çok iyi şartlarda daha çok hakka sahip olarak çalıştıklarını hatırlatan Solyalı, bunun günümüzde kooperatifçiliğin en olumlu yönlerinden biri olduğunu ve kayıt dışılığı da engellediğini söyleyerek kooperatifçiliğin toplumsal yönünün güçlendirilerek desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

“Kooperatifciliğin Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu seminerden görüntüler ;