İş Planı Yarışması Sona Erdi

İş Planı Yarışması Sona Erdi

Limasol Türk Kooperatif Bankası sponsorluğu ve Doğu Akdeniz Üniversitesi işbirliğinde gerçekleşen ve Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin katıldığı İş Planı Yarışması sonuçlandı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (DAÜ-GİMER), Kuzey Kıbrıs’taki gençlere yönelik özel olarak tasarlanmış “Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı” iş planı yarışmasıyla sona erdi.

Girişimcilik, işletme yönetimi, iletişim, pazarlama, imaj ve temel muhasebe gibi konularda eğitim alan Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme Bölümü lisans ve yüksek lisans öğrencileri, eğitimleri süresince öğrendikleri bilgilerle hazırladıkları iş planlarını, DAÜ İşletme Ekonomi Fakültesi ve İşletme bölümü öğretim üyeleri tarafından oluşan jüriye sundular.

Yapılan yarışma neticesinde en iyi iş planı ödülünü “Mwen-ji enerji üretimi” adlı proje ortak fikriyle Raymond Kandawasvika ve Batsirai Brian Matanhire kazandılar. İkincilik ödülünü “Africart” adıyla; online ülkeler arası bireysel network  ağı hakkındaGerald Takudzwa Mbona kazandı. Üçüncülük ödülünü ise “Unitaxi” adıyla; üniversitedeki öğrencilerin bulundukları yerden taksi aracılığı ile aranması için oluşturulan programı hazırlayan Giuseppe Zaccaria kazandı.

DAÜ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi(GİMER) ve İşletme Bölüm başkanı Doç. Dr. Mustafa Tümer gençlere özel olarak hazırlanan bu eğitimin adada ilk olduğunu belirterek, bu uygulamayı ikinci kez gerçekleştirdiklerini ve ilerleyen dönemlerde daha da geliştireceklerini, daha çeşitli ve farklı yaş gruplarını hedef alacaklarını söyledi. “KKTC’de girişimcilik kültürünün ve anlayışının geliştirilmesi için DAÜ GİMER’in paydaşlarla beraber çalışmalarımıza devam edeceğiz, bu kapsamda sivil toplum, özel işletmeler ile daha güzel etkinliklere imza atacağımıza inanıyorum” şeklinde sözlerine devam eden Tümer, etkinliğin gerçekleşmesine katkıda bulunan Limasol Türk Kooperatif Bankası’na teşekkürlerini iletti.

Limasol Türk Kooperatif Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler ise konuyla ilgili konuşmasında;  eğitim programını çok başarılı bulduğunu ifade ederekfarklı kültür ve uluslardan olan gençlerin iş planları hazırlarken bu denli başarılı sonuçlar ortaya koymalarını takdir ettiğini belirtti. Kemaler,  DAÜ GİMER’i girişimcilik eğitiminin hazırlanması konusunda göstermiş olduğu çabadan dolayı eğitmenleri ve öğretim görevlilerini tebrik etti.