“Hedefimiz “başarı”, “barış” ve “huzur” içerisinde bankamızı 100’üncü yılına taşımaktır.”

Limasol Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler

“Hedefimiz “başarı”, “barış” ve “huzur” içerisinde bankamızı 100’üncü yılına taşımaktır.”

Kooperatifçilik ruhunu koruyarak, bankacılık kural ve prensiplerini de eksiksiz uygulayarak iyi bir sentez yaratıp, müşteri ve hissedarların refah ve ekonomisini daha ileriye taşımak vizyonu ile 79. yılını kutlayan Limasol  Türk Kooperatif Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler ile buluştuk.

Limasol Türk Kooperatif Bankası 79’uncu yılını kutluyor. Öncelikle tebrik ediyor ve uzun yıllar devam edecek başarılar diliyorum.  Limasol Bankası’nı bize anlatır mısınız?

Bankamız Kıbrıs Türkü’nün en köklü kuruluşları arasında yer alıyor. Bu yıl 79. yılımızı kutluyor ve bunun haklı gururunu tüm müşteri, hissedarlar ve çalışanlarımız ile paylaşıyoruz. Limasol Bankası 1939 yılından bu yana müşterilerine en iyi hizmeti verme çabasıyla gelişen ve büyüyen bir banka olmuştur. 79 yıllık bir başarı öyküsü her kuruma kısmet olmaz.  Bankamızın bugüne gelmesinde emeği olan herkese teşekkürlerimi sunarım. Bankamız hep daha iyisi için planlar yaparak büyüyor, büyürken de kazandığımızı bu ülke insanının geleceği için harcıyoruz, paylaşıyoruz. Paylaştıkça mutlu oluyoruz.

Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın tarihi Kıbrıs’ın yakın tarihine ayna tutuyor. Bankamız 1939’da Limasol’da kuruldu. İngiliz Koloni dönemini yaşadık, Kıbrıs Cumhuriyeti dönemini, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi dönemini ve Kıbrıs Türk Federe dönemini yaşadık. Kuruluşumuzdan bu yana ülkemizde dört tane yönetim değişti ve bankamız başarıyla bütün bu sınavları geçerek bu günlere geldi. En önemli deneyimimiz de 1974’te Barış Harekatı’ndan sonra Güney’deki bankamızı Kuzey’e taşıma başarısı oldu. Hedefimiz “başarı”, “barış” ve “huzur” içerisinde bankamızı 100’üncü yılına taşımaktır.

“İSMİ GÜVENLE EŞ BİR KURULUŞ: LİMASOL TÜRK KOOPERATİF BANKASI”

Limasol Türk Kooperatif Bankası’nı diğer bankalardan ayıran nedir?

Yıllardır yaptırdığımız anket çalışmalarında hem kendi müşterilerimize hem de başka banka müşterilerine göre en güvenilir bankalar sıralamasında ilk sırada çıkıyoruz. Son olarak ise geçtiğimiz günlerde bir etkinlikte “ismi güvenle eş bir kuruluş” anonsu ile “Yılın Kuruluşu” ödülünü aldık. Hiç şüphesiz bu güven duygusunu büyüten etkenlerden biri de kurumsal yapımızdır. Yaygın şubelerimiz yanı sıra, bütünlüklü çalışma anlamında profesyonel birimlerimiz ile güçlü bir yapımız var. Kurumsal İletişim departmanı olan ender bankalardan birisiyiz. Hatta yerel bankalar arasında bu departmanı oluşturan ilk banka olduğumuzu söyleyebiliriz. Müşteri memnuniyeti odaklı çalışabilmek için talepleri karşılamak yanı sıra halka ve müşterilerimize kendimizi iyi anlatabilmenin önemi ile hareket ediyoruz. İnsanlar gibi kurumların da bir duruşu olması gerektiğine inanıyoruz. Pek çok etkinlik ve çalışmaları projelendiriyor ve hayata geçiriyoruz. Limasol Sosyal Sorumluluk (LSS) Kurumu da bu amaç doğrultusunda kurulmuştur ve KKTC’de bir ilktir. Bankadan bağımsız olarak çalışan LSS için Limasol Türk Kooperatif Bankası ve Limasol Sigorta’dan elde edilen karın bir kısmı kaynak olarak kullanılıyor. Çevreye, eğitime, kültüre, sanata ve sağlığa katkı yapmak üzere dört ana başlık altında faaliyet sürdüren LSS’nin sanatçılar başta olmak üzere farklı kesimlerden gönüllü destekçileri de bulunmaktadır.

 

“BAŞARILARI ANLATARAK ÇOĞALTMAMIZ GEREKEN BİR ZAMANDAYIZ”

5 yıl çerisinde 27 bin çocuğu tiyatro ile buluşturup, 3000’den fazla çocukla bire bir yaratıcı okuma çalışmaları yürüttük. Ayrıca bu yıl yeni bir proje daha hayata geçirilmiştir.“Yıldızları Parlatıyoruz” projesi olarak adlandırdığımız projede kendi alanlarında başarı elde etmiş ve yıldız gibi parlayan başarılı bireylerin öykülerini anlatmak, başarılarını yaymak ve gizli kalmış pek çok yeteneğe de cesaret vermek amacıyla başlatılan bir projedir. Başarıları anlatarak çoğaltmamız gereken bir zamandayız. Bizler, bu ülkenin birbirinden başarılı bireyleri ve bu başarılı bireylerin de çok değerli başarı öyküleri olduğuna inanıyoruz. Başarı asla tesadüf değildir. Bu proje ile gerçekten isteyerek ve çalışarak elde edilen başarılara tanıklık edeceğiz. Her biri zaten yıldız olan çocuklarımızın ve gençlerimizin öykülerini anlatarak başarılarını geniş kitlelere duyurarak onları toplumun birer rol modeli haline getirmeye çalışmayı hedefliyoruz.

 

Banka dışında yan kuruluşlarınız da mevcut. Limasol Sigorta için neler söylemek istersiniz?

Limasol Bankası’nın yan kuruluşları ve girişimleri de ilerici ve vizyonel yapı ile hareket etmektedir. Yan kuruluşlarımızdan birisi olan Limasol Sigorta, büyük hissedarı olan Limasol Bankası gibi her zaman ve her konuda lider olmak için çalışmaktadır. Liderlik anlayışı sadece en büyük veya en çok prim üreten sigorta şirketi olma anlamında değildir. KKTC sigortacılık sektörüne kazandırdığımız yeniliklerle, hasar ödemesindeki süratimizle, müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmakla, hasarsızlığa, sürücü yaşına ve kullanılan kilometreye göre müşterilerimize sağladığımız indirim olanaklarıyla ve bunları gerçekleştiren KKTC’de ilk sigorta firması olmamızdandır.

 

Limasol Bankacılık Akademisi’nin amacı nedir?

Sürekli eğitim ve gelişimin önemine inanan bir kurumuz. İnsana yapılan yatırımın en önemli yatırım olduğunu biliyor ve bu yönde çalışmalarımızı sürdüyoruz. Tüm bu farkındalıkla Limasol Bankacılık Akademisi’ni hayata geçirdik. Bu programla birlikte bankacılık ve finans sektörüne akademik bir vizyon kazandırılmasına katkıda bulunarak, gençlere kariyer geliştirme fırsatı sunuyoruz.

 

Son olarak; 79 yıl bitti ama önünüzde uzun bir gelecek var. Bundan sonrası için söylemek istedikleriniz nelerdir?

79 Yıl koca bir tarih içeriyor. Bu tarihi, bir başarı öyküsü olarak hatırlamak ve ileri nesillere de “onur” duyacakları bir miras bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Bizlere inanan, gücümüze güç katan başta tüm müşteri ve hissedarlarımıza, yönetici arkadaşlarımıza ve tüm çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunarım.