Güzelyurt Festivali’ne Hazır

Güzelyurt Festivali’ne hazır

                                      

 

32. Güzelyurt Portakal Festivali, 26 Haziran Cuma günü başlıyor. Festival 12 Temmuz’a kadar devam edecek.Festival, Cuma günü, bölge protokolü, ülkeye gelen konuk heyetler, öğrenciler, kültür ve sanat dernekleri, kurum, kuruluşlar ve spor kulüplerinin temsilcilerinin yer alacağı kortej yürüyüşüyle başlayacak.

Sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerden oluşan bir programı bulunan festivalde, 4. Uluslararası Barış Güzeli Yarışması ve 2. Ses Yarışması da yer alacak.

2 Temmuz Perşembe gecesi gerçekleştirilecek güzellik yarışmasına, KKTC, Türkiye, Almanya, Hollanda, Gana, Azerbaycan, Barbados, Nijerya, İsveç, Letonya, Bosna Hersek, Makedonya, Estonya, Beyaz Rusya İngiltere, Moldova, Karadağ ve Hırvatistan’dan güzeller katılacak.

32. Güzelyurt Portakal Festivali, dün, Belediyeler Birliği’nde düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.
Organizasyon ve etkinliklerin tanıtılması amacıyla gerçekleştirilen basın toplantısına; Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Güzelyurt Belediyesi Müdürü Süleyman Aldağ, 4. Uluslararası Barış Güzeli Prodüktörü Bülent Günkut, festival sponsoru Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın Genel Müdürü Ahmet Gündüz, belediye yetkilileri ve personeli katıldı.
Özçınar

32. Güzelyurt Portakal Festivali hakkında ayrıntılı bilgi veren Özçınar, Festival Komitesi’nin geçen yıl olduğu gibi, bu yılda “Güzelyurt Festivale Hazırlanıyor” temasıyla festival öncesinde kentte ve diğer yerleşim birimlerinde bir dizi etkinlikler düzenlediğini anlatarak, kentin tüm yönleri ve her kesimleriyle festivale hazır olmasının sağlandığını söyledi.
Amaçlarının Güzelyurt Portakal Festivali’ni yaygınlaştırmak, festivale basın aracılığıyla ivme kazandırmak olduğuna işaret eden Özçınar, “festivalimizle güzel ülkemizin, güzel kentinden tüm ülkeye ve dünyaya mesaj vereceğiz” dedi.

Etkinlikler çerçevesinde kreş ve ilköğretim okullarının katılımıyla “fidan dikimi”, bölge kültür derneklerinin ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla da “kent yürüyüşü” gerçekleştirildiğini belirten Özçınar, kentte yapılan etkinlikler dışında diğer şehir merkezlerinde de stantlar kurularak Portakal Festivali’nin broşürlerinin dağıtıldığını ve vatandaşlara portakal suyu ikramı yapıldığını anlattı.

Yaptıkları çalışmalar ve etkinliklerle narenciyenin pazarlanması, narenciye kullanımını, bilincini arttırmak için çaba harcadıklarına dikkat çeken Özçınar, festival programı hakkında da ayrıntılı bilgi verdi.

Kortej Yürüyüşü
Özçınar, yürüyüş boyunca kültür sanat dernekleri, animatör, illüzyonistler ve palyaçoların gösteriler yapacağını, festivalin simgesi “Bay Portakal”ın da hem kortejde hem de festival boyunca tüm etkinliklerde yer alacağını kaydetti.
Festivalin bu yıl da Türkiye’nin ünlü seslerini ağırlamaya hazırlandığını belirten Özçınar, bu yıl Ziynet Sali, İsmail YK, Yusuf Güney ve Tuğba Ekinci’nin festivalde konser vereceğini söyledi.

Ses Yarışması
Geçtiğimiz yıl Güzelyurt Belediyesi&Ermataş işbirliği ile düzenlenen “Ses Yarışmasının” bu yıl ikincisi gerçekleştirileceğini anlatan Özçınar, “Ses Yarışması”nın ön eleme ve SMS sistemli olarak programlandığını, ön elemeleri geçip yarışmaya hak kazanan yarışmacılar için tanıtım filmi çekilerek, medyada tanıtımlarının gerçekleştirileceğini anlattı.

9 Temmuz Perşembe akşamı Festival Gösteri Merkezi’nde gerçekleşecek “Ses Yarışması” programının naklen yayınlanacağını ifade eden Özçınar, yarışmada birinciye 3 bin TL, ikinciye 2 bin TL ve üçüncüye de bin TL nakit ödül verileceğini söyledi.

4. Barış Güzeli Yarışması
Her yıl yerel olarak yapılan güzellik yarışmasının, bu yıl uluslararası bir boyuta taşınacağını belirten Özçınar, yabancı ülkelerden gelecek olan güzellerin Festival kortejinde halkı selamlayacağını kaydetti. Özçınar, yarışmanın canlı yayında sunulacağını ifade ederek, bunun tanıtım için çok önemli olduğunu vurguladı.

Çocuk Şenliği
Çocuk Şenliği’nin de bu yıl yine festival programında yer alacağına işaret eden Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, 29 Haziran Pazartesi günü halka açık ve tüm aktivitelerin ücretsiz gerçekleşeceği şenlikte ateşbaz ve illüzyon gösterileri yapılacağını belirtti.

İndirimli alışveriş günleri
Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve büyük ilgi gören “İndirim Günleri”nin bu yıl festival programı çerçevesinde iki gün olarak düzenleneceğine dikkat çeken Özçınar, indirim günleriyle bölge ekonomisinin canlandırmayı hedeflediklerini kaydetti.

En İyi Vitrin Düzenleme Yarışması
“İndirimli Günler” çerçevesinde geçtiğimiz yıl düzenlenen “En İyi Vitrin Düzenleme Yarışması”nın bu yıl yine yapılacağını anlatan Özçınar, Güzelyurt Belediyesi ve Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile birlikte oluşturulan Seçici Kurul bir hafta boyunca kent merkezindeki mağaza vitrinlerini inceleyerek puanlama yapacağını, 8 Temmuz akşamı vitrini en iyi düzenlemiş mağazayı ödüllendireceğini söyledi.

Diğer etkinlikler
Özçınar, ev hanımlarının el emeği göz nuruyla yaptığı el işlerinin Güzelyurt Portakal Festivali’nde halkın beğenisine sunulacağını; sosyal ve kültürel aktiviteler yanında, spor etkinlikleri yapılacağını; minikler halı saha futbol turnuvası, Arı grubu halı saha turnuvası, uluslararası masterler futbol turnuvası, darts ve tavla turnuvası düzenleneceğini anlattı.

Festivalde ayrıca bu yıl ilk kez genç grupların yarışacağı bir etkinlik düzenleneceğini ve Güzelyurt Otel ve Festival Parkı’nda gerçekleştirilecek etkinlikte, gençlerin havuz içerisinde top toplama, balon şişirme, havuz içerisinden eşya çıkarma, torba içerisinde koşu gibi çeşitli etaptan oluşan bir yarışma gerçekleştirileceğini söyledi. Özçınar festivalde, bu yıl ilk kez bir de Tavla Turnuvası düzenleneceğine dikkat çekti.

Özçınar, Festivalin diğer ilgi uyandıran programının ise hediye piyangosu olduğunu belirtti. Özçınar, beyaz eşya ödüllü ve ücretsiz olarak Festival parkına gelen herkese dağıtılacak olan piyango biletinden 25 bin adet dağıtılmasının hedeflendiğine dikkat çekerek, kazananların belirleneceği final akşamında salsa ekibinin de sahne alacağını ve havai fişek gösterileri sonrası 32. Güzelyurt Portakal Festivali sona ereceğini anlattı.

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, festivalin her geçen yıl daha da iyiye gittiğini belirterek, vatandaşların gördükleri aksaklıkları kendilerine bildirmelerini istedi. Özçınar, tüm halkı ve basın mensuplarını 32. Güzelyurt Portakal Festivali’ne katılmaya çağırdı.

Aldağ
Güzelyurt Belediyesi Müdürü Süleyman Aldağ da, konuşmasında, festivalin önemine dikkat çekerek, bu tür etkinliklerin ülke tanıtımı için çok önemli olduğunu söyledi.
Bu tür festivallerin sadece belediyelerin katkısıyla yapılamayacağını ifade eden Aldağ, festivaller için sponsorların cesaretlenmesi çağrısında bulundu.

Gündüz
Festival sponsoru Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın Genel Müdürü Ahmet Gündüz de, bu yıl bankalarının 70’inci kuruluş yıldönümünü kutladıklarına dikkat çekerek, böyle bir zamanda Güzelyurt Portakal Festivali gibi önemli bir etkinliği desteklemelerinin kendileri için ayrı bir önemi olduğunu vurguladı.

Günkut
4. Uluslararası Barış Güzeli Prodüktörü Bülent Günkut da, konuşmasına, Güzelyurt Portakal Festivali’nde gerçekleştirilen güzellik yarışmalarının tarihçesi hakkında bilgi vererek, 2 Temmuz’da gerçekleştirilecek güzellik yarışmasının finali için 18 ülkeden güzellerin ve seçici kurul üyelerinin davet edildiğini söyledi.

Koreograf ve sunuculuğunu kendisi yapacağı yarışmanın bu yılki temasının “Barışın Renkleri-Colours of Peace” olarak belirlendiğini ifade eden Günkut, çeşitli uluslardan seçici kurul üyelerinin belirleyeceği final gecesinde, Tuğba Ekinci’nin seçici kurul üyeliği yaparak konser vereceğini, ayrıca Show Dans Team of Cyprus’un dans gösterileri sunacağını anlattı.

Günkut, yarışmada KKTC’yi 22. Kuzey Kıbrıs 2008 Güzellik Kraliçesi Hayriye Özesen, Türkiye’yi ise Miss Turkey 2009 Güzellik Yarışması 5. güzeli Ece Begüm Yücetan’ın temsil edeceğini sözlerine ekledi.