Gündüz: Krizin geleceğini tahmin ettik ve buna uygun tedbirler aldık

Gündüz: Krizin geleceğini tahmin ettik ve buna uygun tedbirler aldık

Limasol Bankası’nın yıllık genel kurulu yapıldı ve 2008’in banka için olumlu geçtiği vurgulandı.

Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın yıllık genel kurulu geçen pazar günü Lefkoşa Merkez Binası Kültür Salonu’nda yapıldı.
Yapılan saygı duruşu ve gündemin okunmasından sonra banka genel müdürü Ahmet Gündüz’ün açılış konuşmasıyla başlayan genel kurulda, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Kemaler ve Yönetim Kurulu Başkanı Gözel Halim’in konuşmalarından sonra 2008 yılı banka hesapları görüşülerek oylandı.

Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Ahmet Gündüz, 2008 yılının ikinci yarısı başlayan global krizin Kıbrıs’ta da hissedildiğini söyleyerek; “Tüm olumsuzluklara rağmen 2008 yılı bankamız için olumlu geçmiştir. Bunda en büyük etken krizin geleceğini tahmin eden ve buna uygun tedbirler alan bankamızın yönetim kuruludur” dedi.

Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın, tüm sektörlerin krizden etkilenmesini önlemek için kaynaklarını küçük esnafa, sanayicilere ve kobilere açtığını vurgulayan Gündüz, bankalarının krizde her zaman olduğu gibi “halktan aldığını halka vermek” misyonuyla hareket ettiğini söyledi.

Alsancak’ta yeni şube
Bankanın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Kemaler de global ekonomik krize vurgu yaparak, 2008 – 2009 yılında küresel ekonomik kriz dolayısıyla ekonomide daralma yaşandığını ancak Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın söz konusu krizi başarıyla yönettiğini belirtip, 2008 yılını kârla kapattıklarını vurguladı.

Kemaler, “Dayanışma ve kazan-kazan felsefesiyle hareket ettik, kredi musluklarını kısmadık müşteri ve başarı odaklı çalışarak krizi karla kapatmayı başardık” diyerek, 2009 yılında da istedikleri başarı ve kâr hedeflerini yakalayacaklarını ve büyümeye devam edeceklerini söyledi.
5 Mayıs Salı günü Alsancak şubelerini açacaklarını belirten Hüseyin Kemaler, 70. yıllarında Limasol Bankası’nın ihtiyaç duyulan her noktada olacağını ifade etti.

Kurul başkanı Gözel Halim ise en kritik günlerden bugüne geldiklerini, durumlarının herkesin kıskanabileceği bir noktada olduklarını belirterek, Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın iş hacmindeki gelişmenin memnuniyet verici olduğunu söyledi.
Ekonomik krizin 2005 yılından itibaren adım adım geldiğini ve bütün sektörlere sirayet ettiğini ifade eden Halim, “Kriz, Annan Planı’nın Rum tarafı tarafından reddedilmesi ile inşaat sektöründeki gerilemeyle başladı oradan da bütün sektörlere sirayet etti. Bundan en çok etkilenen ise bankalar oldu” dedi.

Yapılan konuşmalardan kooperatifin dış denetçi tarafından teftiş edilmiş 2008 yılı hesapları ile teftiş raporları görüşülerek hesapların onaylamasına geçildi.