3. Kısa Film Yarışmasına Görkemli Gala Gecesi

3. Kısa Film Yarışmasına Görkemli Gala Gecesi
Türk sinemasının ünlü jönü çevreci – ekolog Ediz Hun ilerleyen yaşına karşın içten yaklaşımları ile gecede ilgi odağı oldu.
Dünya Çevre Günü kapsamında Yeşil Barış Hareketi ve Limasol Türk Kooperatif Bankası yan kuruluşu Limasol Sosyal Sorumluluk Kurumu’nun 3 yıldır beraber sürdürdükleri 3. Kısa Film Yarışması görkemli bir gala ile tamamlandı. Dereceye girenlere ödüllerinin verildiği Lefkoşa AKM de yer alan geceye juri üyesi sıfatıyla katılan Yeşilçamın ünlü jönü Ediz Hun sıcak samimi hareketleri, çevre üzerine verilen mücadeleye anlam katan konuşmasıyla geceye renk kattı.
Çevre sorunlarına dikkat çekerek sürdürebilir çözümler düşündürmeyi amaçlayan sanatçı Hatice Tezcan’ın sunduğu 3. Kısa Film Yarışması’nınbirincisi Mert Yusuf Özlük olurken, ikincisi Orkun Doğanay Kömürgöz üçüncüsü Güney Baran Pamuk ve Jüri Özel Ödülü Ümit Emir aldı. Etkinlikte önce projenin tanıtım filmi izlendi.

Kemaler
Limasol Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler açılış konuşmasında; daha yaşanabilir bir çevre için her yaştan insanımıza farkındalık yaratmayı amaçlayan böylesine anlamlı bir yarışmayı bu yıl 3. kez katkı koymaktan büyük bir onur ve gurur duyduklarını söyledi. Sanat’ın özellikle film yoluyla mesaj vermenin en etkili dil olduğuna işaret eden Kemaler KKTC’de ilk kez düzenlenen yarışmaya her yıl artan sayıda katılım olmasının yaratılmak istenen etkili farkındalık hedefine doğru ilerlendiğini vurguladı. Kemaler başta sanatçı Ediz Hun, Yeşil Barış Hareketi, Juri üyeleri, katılımcılar ve tüm katkı koyanlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.
Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, 5 Haziran Çevre Günü’nün sadece bugün değil bu farkındalığın her gün devam etmesi gerektiğine dikkat çekti. Çevre sorunlarına sürdürülebilir bir çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Sahir, Hareket olarak çevreyi temiz tutmayı amaçlayan farklı projeler yürüttüklerini anlattı. Yeşilçam’ın duayen sanatçılarından Ediz Hun, konuşmasında çevrenin bilimle korunamadığına dikkat çekerek yarışmaya katılan herkesin başarılı bir iş ortaya koyduklarını söyledi.

Gecede konuşan sanatçı, gönüllü çevreci ve uzman ekolog Ediz Hun sevgiyle yoğrulan çalışmaların mutlaka hedefe ulaştığını ifade ederek olaya katkı koyan tüm paydaşlara ve Limasol Bankası yetkililerine teşekkür etti. Ödül alan filimlerin gösterimi, ödüllerin takdimi sonrasında gece canlı müzik eşliğinde kokteyl parti ile sonuçlandı. AKM girişine asılan sembolik ağaca resepsiyona katılanların dilek yazarak tutuşturması geceye ayrı bir anlam kazandırdı.

Jüriye plaket verildi
Jüride yer alan isimlere teşekkür plaketlerini Hüseyin Kemaler verdi. Jüride yer alan isimler şöyle: Ediz Hun sinema sanatçısı-uzman ekolog, Derviş Zaim yönetmen, Doğan Sahir Yeşil Barış Hareketi Başkanı, Özlem Kavaz Soykan – iletişim uzmanı-kurumsal iletişim müdürü, Yasemin Çobanoğlu ¬çevre mühendisi, Mehmet İnan¬ yönetmen ve Buket Özatay¬ fotoğrafçı.
Yarışmada dereceye girenler şöyle:

“ 1. Mert Yusuf Özlük 5 bin TL

2. Orkun Doğanay Kömürgöz 4 bin TL

3.Güney Baran Pamuk 3 bin TL

4. Jüri Özel Ödülü Ümit Emir 1.500 TL”