Lefkoşa Köşliçiftlik Şubesi Açıldı…

EROĞLU: “EKONOMİNİN MERKEZİ BANKALARDA YOĞUNLAŞIYOR”

Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın, Lefkoşa-Köşliçiftlik’te yer alan 14. şubesinin açılışı Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından yapıldı.

Açılışa Maliye Bakanı Ersin Tatar ile Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları da katıldı.

Açılış töreninde Limasol Türk Kooperatif Bankası Genel Müdür Vekili Abdullah Özsusuzlu, Banka Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından banka şubesinin ilk mevduat hesabı Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından açıldı.

ÖZSUSUZLU

Limasol Türk Kooperatif Bankası Genel Müdür Vekili Abdullah Özsusuzlu 2 yıl önce dünyada yaşanmaya başlayan ekonomik krizin etkileriyle bir çok firma  küçülme yoluna giderken Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın büyüme hedefi koyduğunu ve şube sayısını 2 yıl içerisinde 9’dan 14’e çıkardığını kaydetti.

Personel sayısını ise 170’den 210’a çıkardıklarını belirten Özsusuzlu, bunun haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

Özsusuzlu, topladıkları mevduatı piyasaya kredi olarak sürerek ekonomiye de katkı sağladıklarını da ifade etti.

KEMALER

Limasol Türk Kooperatif Bankası Yönetim kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler de, Bankanın 1939 yılında o günün ihtiyaçlarından kaynaklanarak,  Limasol’da yaşayan halka hizmet vermek amacıyla bir grup esnafın girişimiyle kurulduğunu ve bir dönem sadece Limasol’da hizmet verdiğini anlattı.

1974’ten sonra Limasol’da yaşayan Kıbrıslı Türkler’in adanın kuzeyinde değişik yerlere yerleşmesiyle dağılan müşterilere hizmet vermek amacıyla farklı yerlerde bankanın şubelerinin açıldığını ifade eden Kemaler, böylece sadece Limasol’un değil tüm KKTC’nin bankası olma yoluna gidildiğini kaydetti.
KKTC’nin finans lideri olarak çeşitli projeler hazırladıklarını ve müşteri memnuniyeti odaklı çalıştıklarını söyleyen Kemaler bu hedefe ulaşacaklarından emin olduğunu dile getirdi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da yerel banka olarak Limasol’da kurulan Limasol Türk Kooperatif Merkez Bankası’nın  bugün 14. şubesinin açılıyor olmasının gururunu paylaştığını söyledi.

Bankacılığın da hizmet sektörünün içinde olduğunu belirten Eroğlu, 1985 yılında ekonominin itici gücü ne olabilir diye tartışırlarken, ekonominin itici gücünün hizmet sektörlerinin olacağı yönünde prensip kararı aldıklarını ve bir takım yasalar geçirdiklerini ve bugünkü noktaya geldiklerini anlattı.

Ekonominin merkezinin bankalarda yoğunlaştığını kaydeden Eroğlu, mevduat sahipleri ile kredi talebi içerisinde bulunanların bankaya müracaat etmesiyle bankanın çarklarının ve bu arada ekonominin çarklarının döndüğünü ifade etti.

Tüm hükümetlerin bankacılık sektörüne gereken önemi verdiğini dile getiren Eroğlu, sektörün gelişmesi için inançlı  yöneticilerin de gerektiğini kaydetti ve Limasol Türk Kooperatif Bankası yöneticilerini başarılarından dolayı tebrik etti.